Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Texaský masakr motorovou pilou

Texaský masakr motorovou pilouFilm podle skutečné události, která se stala v 70. letech v Texasu. Psychopatický šílenec s motorovou pilou si ve sklepě jednoho starého domu doslova zřídil lidské řeznictví. Po několika málo letech byl na toto téma natočen první béčkový horor. Toto je jeho nové zpracování.

Texaský masakr motorovou pilouParta mladých lidí jede na koncert. Během jízdy kouří trávu a jinak dovádí a jen tak tak, že nesrazí ženu, která se úplně duchem nepřítomna potácí uprostřed silnice. Tak jí tedy zastaví a svezou. Když ale cizí žena zjistí, kam jedou, tak k jejich zděšení přímo před nimi spáchá sebevraždu. Díky této náhodě se dostanou úplně jinam než chtěli. Lístky na koncert jejich oblíbené kapely jsou jim najednou celkem k ničemu. V nejbližším motorestu, který najdou, zavolají šerifa, ale musejí jet za ním.

Texaský masakr motorovou pilouBěhem času zjistí, že je v tomto místě něco nenormálního. Nebo tu spíš nic není normální. Situace začne být vážnější, když se začnou postupně ztrácet v jednom starém domě. Za celým texaským masakrem stojí jeden šílenec s motorovou pilou, který se narodil s deformovaným obličejem a nyní se mstí všem, kteří se k němu dostanou. Úplně sám by ale nebyl zas takový soupeř, ale jako by mu všichni v jeho okolí pomáhali - někteří úmyslně, někteří mimoděk...

Nové zpracování zapomenutého příběhu je pěkný, ale stále béčkový, horor, který je děsivý především pomyšlením na to, že se skutečně stal. Nemůžu si pomoci, ale atmosférou filmu mi připomíná Jeepers Creepers.

O filmu:

Oficiální web: The Texas Chainsaw Massacre
Režie: Marcus Nispel
V hlavních rolích: Jessica Biel, Jonathan Tucker, R. Lee Ermey, David Dorfman
Rok: USA 2003

Úsvit mrtvých

Úsvit mrtvýchNový remake zombie hororu Úsvit mrtvých natočený Zackem Snyderem podle původního scénáře Jamese Gunna ze 70. let. Město napadlo cosi neznámého, zřejmě neznámý virus, který způsobuje, že zemřelí lidé opět ožívají jako zombie. Na následky jejich kousnutí člověk zakrátko umírá a stává se jedním z nich.

Úsvit mrtvýchNákaza se šíří velmi rychle a zakrátko zbude jen hrstka živých, kteří tvoří hlavní postavy filmu a kteří se zabarikádují ve velkém supermarketu, kde "zažívají různá dobrodružství" až do konce filmu. Občas se tam nějaký ten zombík dostane, občas někoho dalšího kousne a jinak tam klasicky zmateně pobíhají, křičí a vyjídají supermarket.

Úsvit mrtvýchPo technické stránce, zejména efektů a kamery, je Úsvit mrtvých zpracován výborně. K čemu to ale je, když u toho divák stejně usíná? Něco je zkrátka špatně. Jsou tam dlouhé prostoje, kdy se vůbec nic neděje. A i když víte dopředu, co se stane (film vás opravdu ničím nepřekvapí) musíte na to čekat deset minut. Film má spád snad jen úplně na začátku a úplně na konci, kdy se to zase ztrhne to tuctového závěru akčních filmů.

Úsvit mrtvýchAby horor v současné době zaujal, musí být zkrátka něčím originální. Jasně, že remake nemůže mít originální děj, ale může mít třeba originální zpracování nebp být něčím výjimečný na současnou dobu. Takto byl jen původní kvalitní film předělán do šablony současných tuctových hororů. Zkrátka, když dva dělají totéž, není to vždycky totéž. Stejně ale doporučuji z kina neodcházet předčasně, protože byste se připravili o to nejlepší a tím jsou závěrečné titulky, které jsem fakt nečekal, a které jsou dost vychytané. Škoda, že tak skvělé titulky nevyfásly nějaký stejně dobrý film.

O filmu:

USA, 2004, 97 min
Oficiální web: Dawn of the Dead
Režie: Zack Snyder
V hlavních rolích: Ving Rhames, Mekhi Phifer, Sarah Polley, Lindy Booth, Ty Burrell, Jake Weber, Boyd Banks, Hannah Lochner

Loď duchů

Loď duchůLoď duchů je další z řady povedených béčkových hororů od Dark Castle Entertainment, který jako obvykle neprošel kritikou chudáků, co do dnes nepochopili, že béčko je již samostatný hororový žánr a nikoliv označení pro druhořadý film.

Loď duchůV roce 1953 se za nevyjasněných okolností ztratila zaoceánská výletní loď - tak trochu jako Titanic. Úvodní scéna, ve které je názorně ukázáno, co se na lodi ve skutečnosti stalo, je naprosto dokonalá a dá se říct, že je to nejpovedenější scéna z filmu. To ale rozhodně neznamná, že by zbytek za nic nestál. Děj se dále přene se do současnosti, na palubu lodi zabývající se pátráním po neobjevených vracích. Ta jednoho dne tuto ztracenou loď objeví.

Loď duchůJelikož posádka vraky nehledá jen tak z dobré vůle, ale pro peníze, zajímají se především o to, co na lodi je a co by se dalo zpeněžit. Začnou tedy loď prohledávat. Po chvíli se ale začnou členové posádky záhadně ztrácet a těm co zbývají začíná být jasné, že tady něco není v pořádku. V závěru filmu si všiměte scény, která jasně naznačuje, že mořské zlo (sea evil) zničit nelze a pokud máte jenom trochu pocit, že se vám to povedlo, objeví se znovu jinde nebo v jiné podobě.

Loď duchůFilmové triky jsou na velice slušné úrovni, hudební doprovod rovněž. Vše je pak ještě podtrženo temnou atmosférou, která ze starého vraku dýchá. Dark Castle do toho také investoval nemalé peníze. Jak už to u snímků této společnosti bývá, mají trochu slabší scénář. Ale vzhledem k žánru to není rozhodující. Cílem b-hororů je rozptýlit, pobavit a hlavně poděsit diváka znuděného všedním dnem. A to Loď duchů rozhodně splňuje.

O filmu:

Loď duchů (Ghost Ship)
USA / Austrálie, 2002, 91 min
Režie: Steve Beck
V hlavníh rolích: Gabriel Byrne, Julianna Margulies, Ron Eldard, Desmond Harrington, Isaiah Washington, Alex Dimitriades, Karl Urban, Emily Browning

Dům voskových figurín

Dům voskových figurínDark Castle Entertainment přichází s dalším hororem, tentokrát jde o remake filmu House of Wax (Dům voskových figurín) z roku 1953.

Dům voskových figurínPartička teenagerů jede na fotbalový zápas, ale zabloudí a uvíznou kdesi v lese, kde jsou nuceni přespat. Jak se tak snaží nelézt cestu zpět na hlavní silnici a zjistit, kde vlastně jsou, každý z nich se postupně dostane k Domu voskových figurín. Jak záhy zjistí, v tomto domě je vše z vosku a to nejen figuríny, ale i nábytek, veškeré vybavení a naposledy i zdi. Zkrátka House of Vax je z vosku celý.

Dům voskových figurínHned tady musím filmu vytknout, že od začátku nápadně připomíná Texaský masakr motorovou pilou a také trochu Jeepers Creepers. Zkrátka béčkový horor podle šablony :-) Hereckému obsazení vévodí především Elisha Cuthbert (Sexbomba od vedle), dále pak Paris Hilton. Ostatní role byly obsazeny méně známými herci.

Dům voskových figurínZápletka je od začátku tak průhledná, že ji prokouknete během prvních minut. Městečko, ve kterém se Dům voskových figurín nachází, je totiž celé velmi podivné. Divný je i kostel, smuteční obřad, který v něm právě probíhá, pozůstalí atd., ale to hrdinové filmu, na rozdíl od diváků, neprokouknou a tak se postupně stávají oběťmi dvou, resp. tří, psychopatických bratrů, kteří toto městečko celé ovládají, aniž by o tom měl někdo sebemenší tušení. Likvidace lidí, kteří do městečka zabloudí, je skutečně brutální a vždy končí zalitím těla oběti do vosku (ať už za živa nebo po smrti), které se pak stává jednou z figurín ve voskovém městečku.

Dům voskových figurínNarážka na existenci posledního bratra, na konci filmu, je už opravdu jen pro pomalejší diváky, protože všichni ostatní to vědí od začátku. Za zmínku stojí závěrečná scéna, kdy se celý voskový dům ocitne v plamenech. Ve skutečnosti by to asi vypadalo jinak, ale i tak to bylo působivé. Ačkoliv mám Dark Castle Entertainment rád a je tady pár zajímavých momentů, Dům voskových figurín, bohužel, patří k tomu slabšímu, co vytvořili. Snad to příště bude lepší.

O filmu:

Dům voskových figurín
Austrálie / USA, 2005, 113 min
Oficiání web: House of Wax
Režie: Jaume Collet-Serra
V hlavních rolích: Elisha Cuthbert, Jared Padalecki, Jon Abrahams, Paris Hilton, Chad Michael Murray, Brian Van Holt

Saw II - Brutalita se násobí

Saw II Ani ne po roce přichází do kin pokračování úspěšného thrilleru, v němž si smrtelně nemocný psychopat hraje svými oběťmi na schovávanou. - Žij nebo zemři. Vyber si.

Saw II Skupinka osmi mladých lidí se právě probudila v tmavé špinavé místnosti a žádný z nich neví kde. (Nepřipomíná vám to něco?) Nikdy předtím se neviděli, ale přesto mají něco společného - neváží si života, který jim byl dán a tak se nedobrovolně stávají šachovými figurkami ve hře s pevně stanovenými pravidly. Ve hře, jejímž cílem je přežít.

Saw II Mezi uvězněnými je i Amanda, jedna z hráček z prvního dílu. Už jednou dostala lekci, ta jí ale zřejmě nestačila. Spolu s ostatními musí vyřešit stejný úkol - najít někde v domě schovanou protilátku k smrtelně jedovatému nervovému plynu, který právě dýchají. A mají na to jen 2 hodiny. Hra začíná…

Saw II Celou tuhle "maškarádu" sledují na monitorech policisté v domě vraha, jenž se schválně nechá vyčmuchat hned v úvodu filmu. Proč? Chce, aby ho Někdo poslouchal, aby s ním Někdo mluvil. (Nepřipomíná vám to něco?) Ten pan Někdo je detektiv Matthews, otec jednoho z uvězněných, jenž se zoufale snaží zachránit svou ubohou ratolest. Bohužel si však neuvědomuje, že on sám je také jedním z hráčů, i on musí bojovat o spasení..

Saw II Klipovitě natočený film je opět plný šikovně vymyšlených, krvavých a hodně bolestivých pastí, pastí, pastiček. Čím více krve, tím více napětí a nervozity, s nimiž přímo úměrně roste hustota výskytu "oblíbených" slov fuck a shit. A jelikož naši bojovníci jsou v těžké depresi již od samého začátku, čeká nás solidní průvan. (Opět) překvapivý závěr nastavuje zrcadlo (opět) šokující pointě, jenž zároveň otevírá dveře dalšímu pokračování. Dobrý, ale jednička byla lepší..

O filmu:

Saw II
Režie: Darren Lynn Bousman
Scénář: Darren Lynn Bousman, Leigh Whannell
V hlavních rolích: Tobin Bell, Franky G, Dina Meyer, Beverley Mitchell, Glenn Plummer, Donnie Wahlberg, Emmanuelle Vaugier
USA, 2005, 93 min